Twoja codzienna wiedza ze świata podatków

Zdjęcie na Facebooka - jakie wybrać?

2011-02-21 |   |   |   |   | 

Wiesz jak zrobić zdjęcie na Facebooka, żeby wyjść na nim pięknie i młodo? Statystyka mówi dokładnie jaką fotkę powinieneś wybrać.

Badania przeprowadzone na podstawie analizy pół miliona zdjęć(!) z serwisu randkowego OkCupid, dają jasną odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań w dziejach świata:

Jakie zdjęcie na Facebooka wybrać?

To ważne, bo zdjęcia na FB są przechowywane dłużej niż Ci się wydaje. Podlinkowany artykuł ma dużo cyferek, ale wynikają z niego następujące wnioski:

 1. Wybierz aparat z wymienną optyką, najlepiej Panasonika z systemem Micro 4/3 (coś jak mój PEN). W żadnym wypadku nie rób zdjęć komórką Motoroli.

 2. Ustaw niskąpłytką głębię. Po polsku znaczy to: pokręć pokrętłem które nie wiesz do czego służy, żeby fotografowany był ostry, a wszystko w tle rozmyte. O, tu jest przykład zdjęcia Eda Yourdona z baaardzo niskąpłytką głębią:

  Dobre zdjęcia na FB z płytką głębią

  Dobre zdjęcia na FB z niskąpłytką głębią. Foto Ed Yourdon (CC)

 3. Rób zdjęcia o wschodzie lub o zachodzie słońca. Nie wiem jak to skomentować.

 4. Rób zdjęcie bez lampy bezpośrednio skierowanej na twarz (lepsze zdjęcia wychodzą z miękkim światłem). Włączenie lampy postarza Cię o 7 lat.

Statystycznie takie zdjęcia wychodzą najlepiej. Tak jak statystycznie jak wychodzę z psem na spacer to mam trzy nogi, że pozwolę sobie na cytat. Uwielbiam statystykę :).

Uwaga! Przedstawione informacje tylko w ogólny sposób wyjaśniają opisywaną ideę. Aby cała konstrukcja została wykonana poprawnie, niezbędna jest specjalistyczna wiedza z zakresu prawa podatkowego. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na twoją firmę, koniecznie poznaj szczegóły!

Zachęcam również do opisywania swoich doświadczeń w komentarzach.

 • #1

  Moje zdjęcie spełnia punkty 1, 2 i 4. Statystycznie jest dobre :)

  Bastet-Milo
 • #3

  @Bastet-Milo: wizualnie też ;).

  @Damian: właśnie też mi się tak wydawało, bo na włosach są piksele, a autor najwyraźniej usunął zdjęcie z Flickra. BTW ciekawe czy w takiej sytuacji dalej można korzystać ze zdjęcia na starej licencji?

 • #4

  Przykłady źle oświetlonych zdjęć: http://www.womenwithmustaches.com/

 • #5

  Odnośnie punktu 3, o wschodzie i zachodzie jest "miękkie" światło (tak samo ma się sprawa z pkt 4 ;]), nie ma przez to ostrych konturów na twarzy, idealne do portretów... i ma ciekawszą barwę niż w południe...

  Koral
 • #6

  @Damian: Raz, że piksele; dwa, że żaden prawdziwy bokeh tak nie wygląda; trzy, że rozmazana panna przebija z poprzedniej warstwy jako aureola.

  ad 2. Głębia ostrości raczej bywa płytka, nie niska. "Low f/stop number" odnosi się do liczby przysłony, która z kolei może być mała, a więc też nie niska.

  ad 3. Zachód i wschód słońca wpływają pozytywnie na portret, ponieważ ogólnie zdjęcie jest ładniejsze (bo "wow zachód!", a jeszcze bardziej "wow wschód!"), to i przy okazji fotografowana gęba wydaje się ładniejsza. Dla kontrastu - żadna gęba nie wydaje się ładniejsza przy świetle szpitalnej świetlówki. Zbieg okoliczności?

  ad 4. Flesz rzeczywiście spłaszcza twarz, ale tylko bezpośredni. Zewnętrzną lampę wystarczy skierować na białą ścianę za plecami fotografa i już jest przyjemniej.

  arlena
 • #7

  Nie mam konta na Facebooku... :D Ale mam dobry aparat z dobrym obiektywem...

 • #8

  A czy żeby zrobić poprawne zdjęcie na Facebooka trzeba mieć konto na Facebooku?

  ja szczur jaszczur
 • #9

  Czym na zdjęciu różni się wschód od zachodu? Jakiś kompas ukryty tam jest? :)

 • #10

  A czym się różni poprawne zdjęcie na Facebooka od innego poprawnego zdjęcia, np. na blog?

 • #11

  "statystycznie jak wychodzę z psem na spacer to mam trzy nogi", że pozwolę sobie na cytat. Uwielbiam statystykę :).

  Dokładnie 78,36% statystyk jest wyssanych z palca. xP

  BTW ciekawe czy w takiej sytuacji dalej można korzystać ze zdjęcia na starej licencji?

  Czym różni się tak zamieszczone zdjęcie od muzyki na płycie (pomijam epokę pirackich kaset i płyt)? Masz pub i kupiłeś płytę z licencją na „granie” jej w pubach – nijak zastąpienie jej w sklepach po latach reedycją na jedynej licencji odtwarzania w domu nie wpływa na Twoje prawo do odtwarzania swojej kopii w Twoim pubie. IMVHO.

 • #12

  Co do licencji, to par. VIII, pkt. 2 - "[...] Licencjodawca zachowuje prawo [...] do zaprzestania udostępniania Utworu, z tym jednak zastrzeżeniem, że taka decyzja Licencjodawcy nie może służyć obchodzeniu niniejszej licencji (lub też innej licencji udzielonej na podstawie niniejszej licencji), która raz udzielona Licencjobiorcy w pełnym wymiarze obowiązuje dopóki nie nastąpi jej wygaśnięcie w okolicznościach opisanych w punkcie VIII. 1."

  W skrócie - można usunąć utwór, ale licencja jest nieodwołalna.

 • #13

  toć to zdjęcie jest paskudne:)

  ad 2: pojechałeś-to co tu koleś wyciął twarz ze zdjęcia i wkleił inne tło w photoshopie
  .
  niską głębię ostrości masz np tu:
  http://www.fotografuj.pl/img/original/307.jpg

  W skrócie chodzi o to, żeby twarz była ostra-zwykle się ustawia ostrość na oczy, a reszta rozmazana.

  Jak się nie znasz na aparacie, to ustaw tryb portretowy-tam zwykle jest ustawiona niska głębia-tylko bez lampy, bo lampa "spłaszcza obraz" i psuje głębię. Ważne też, żeby robić portrety z 2-3metrów, a nie z "jak najbliżej

  A jak chcesz się bawić to sprawdź w instrukcji aparatu gdzie się reguluje przesłonę i ustaw jak najmniejszą -zwykle w kompaktach się nie da, albo da się tylko na trybie manualnym.

  wojtekm
 • #14

  @kosa, już ci się pomysły na content kończą?

  Anonim
 • #15

  wszystkie 4 punkty spełnione.
  to jakiś poradnik fotograficzny? :P

 • #16

  Tekst miał być raczej żartobliwy, a Wy tak poważnie do niego podeszliście ;).

  @arlena: dziękuję za uwagi od profesjonalistki :).

  @lemiel: oczywiście takie zdjęcia niczym się nie różnią, ale badania były przeprowadzone na podstawie zdjęć w serwisie społecznościowym.

  @Marsjanin: w sumie logiczne

 • #17

  Co jest nie tak z Motorolą?

  Pytam poważnie.

  MotorolaLover

Komentarze są własnością użytkowników. Zastrzegam sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznam je za nieodpowiednie. Więcej w polityce prywatności.

Ostatnie wpisy

O mnie

konrad michalak e-conversion Na co dzień jako freelancer zajmuję się analizą konwersji stron. Aktualnie zajmuję się głównie poprawą skuteczności reklam dla ClickFactory.EU.

Wpisy Wybrane Specjalnie Dla Ciebie

X