like a geek

Fabryka Kliknięć Praca w domu

Zmiana IP na 10 sposobów

darmowe hotspoty i internet przez komórkę pozwolą ukryć IP

Zmiana IP przyda się do ominięcia limitów na RapidShare, zostawienia anonimowego komentarza albo przeprowadzenia hackerskich ataków na wrogie imperia. No, może poza tym ostatnim.

Marcin Kosedowski, foto: Ed Yourdon (CC)

Dwa lata temu napisałem o tym jak ukryć adres IP. Z perspektywy czasu myślę, że to trochę głupi sposób, ale po statystykach widać, że ludzi cały czas interesuje zamaskowanie adresu IP. Poniżej 10 prostych sposobów na różne okoliczności.

Ukrycie IP przez komórkę

Jeśli najważniejsza jest dla ciebie anonimowość, skorzystaj z dostępu do Internetu przez niezarejestrowany telefon na kartę. To stosunkowo droga zabawa, a poza centrami miast szybkość transmisji jest mała, ale w legalny sposób możesz pozostawać anonimowy. Druga strona oczywiście pozna twój adres, ale dotarcie do właściciela karty trochę potrwa. Jeśli będziesz działać legalnie, to możesz czuć się anonimowy - przeciętny administrator nie dojdzie kim jesteś.

Zmiana IP w Neostradzie

W Neostradzie i podobnych rozwiązaniach twoje IP zmienia się co jakiś czas lub po rozłączeniu Liveboksa. Wystarczy więc zresetować modem/ router i już operator daje nowy adres IP. Można w ten sposób ominąć limity przy ściąganiu plików.

Wady: taka zmiana IP działa tylko u niektórych dostawców i w żaden sposób nie zwiększa anonimowości (ISP wie kto kiedy korzystał z danego IP).

Maskowanie IP przez proxy

Serwer pośredniczący (proxy), jak sama nazwa mówi, pośredniczy w transmisji między serwerem docelowym a komputerem użytkownika. Serwery anonimizujące ponadto zachowują dla siebie informacje o twoim IP, a dalej przekazują swój adres. To dobre wyjście, jeśli chcesz skorzystać z zasobów dostępnych tylko dla osób z danego kraju. Zmiana IP na adres z USA pozwala np. na słuchanie last.fm za darmo:).

Uwaga na kluczowe słówko: zachowują adres dla siebie. Oznacza to, że z administratorem można się skontaktować i mniej lub bardziej sugestywnie poprosić o wydanie twojego ukrytego adresu IP.

TOR

TOR eliminuje podstawową - z punktu widzenia zmiany IP - wadę proxy, gdyż tworzy łańcuch pośredników, z których każdy zna wyłącznie adres poprzedniego i następnego komputera. Ponadto połączenia są co jakiś czas zestawiane na nowo.

Oznacza to tak wolny transfer, że nie zdążysz nawet zbuforować oglądanego serialu, a połączenie już się zmieni. Zdążysz za to wysłać e-mail albo pogadać przez komunikator w sposób wykorzystywany m.in. przez urzędników wysokiego szczebla, chociaż są znane ataki na TOR-a!

Anonimowe surfowanie

Do prostych, jednorazowych zadań, takich jak anonimowe skomentowanie wpisu na blogu z firmowego komputera, wystarczy użyć bramki proxy. To taka sprytna strona, która wyświetli w ramce zawartość innej strony, ale poda serwerowi docelowemu zmienione IP komputera. Tak jak zwykłe proxy przechowuje informacje o tobie.

Pirackie proxy

Twórcy The Pirate Bay znaleźli na to sposób. Stworzyli system IPREDator. Podobnie jak w przypadku proxy, łączymy się z serwerem pośredniczącym, który dalej prowadzi transmisję w naszym imieniu. Główna różnica jest taka, że z IPREDatorem łączymy się przez szyfrowany VPN, a  piraci obiecują, że nie będą przechowywać danych o użytkownikach (również adresach IP). Usługa jest płatna (15 euro za 3 miesiące), a twórcy twierdzą, że można jej używać - oprócz wymiany plikami - do anonimowego prowadzenia bloga itp.

Zdalny komputer

Jeśli masz komputer umożliwiający zdalny dostęp (np. z uczelni, pracy lub firmy hostingowej), możesz wykorzystać go do zmiany adresu IP. Na takim komputerze możesz pracować zdalnie, a serwer docelowy zobaczy jego adres. Możesz wykorzystać go również jako proxy. Ten sposób sprawdzi się, jeśli dostęp do zasobów mają np. tylko komputery uczelniane albo firmowe, rozpoznawane po adresie IP.

Publiczne hotspoty

Jeśli zmiana IP na godzinę albo dwie wystarczy, możesz pójść do centrum handlowego, kawiarni, na uczelnię lub w inne publiczne miejsce, w którym lata trochę dostępnego za darmo WiFi. Uważaj tylko na kamery, które rejestrują wszystko co robisz. Płacenie kartą kiedy chcesz pozostać anonimowym też jest trochę głupie;).

Internet przez WiFi od sąsiada?

Możliwa jest również zmiana IP z domu, o ile znajdziemy się w zasięgu niezabezpieczonego routera WiFi (np. jeśli mieszkasz blisko jakiejś uczelni). Technicznie da się ponadto zmienić IP na adres sąsiada i pooglądać trochę porno na jego konto, ale grożą za to różne niemiłe kary typu więzienie.

Usługi zdradzające IP

Pamiętaj, że twoje IP zdradza nie tylko przeglądarka. Z serwerem własnymi kanałami łączą się wtyczki do przeglądarki (np. Flash) i inne usługi działające na komputerze. Jeśli zależy ci na anonimowości - wyłącz to wszystko. Warto ponadto użyć trybu anonimowego (tryb Incognito, InPrivate mode), aby pozbyć się cookies.

Zdradza cię nie tylko IP, ale też dane, które sam udostępniasz. Dowiedz się, jak chronić swoje dane w serwisach takich jak Facebook.

Niestety dociekliwy właściciel serwera może zidentyfikować konkretnego użytkownika na podstawie wersji oprogramowania, zainstalowanych fontów (dotyczy to szczególnie miłośników typografii) itd. Nie musi znać adresu IP internauty. Jeśli chcemy pozostać anonimowi, warto wmieszać się w tłum i korzystać z najpopularnijeszych ustawień, np. na do bólu standardowej maszynie wirtualnej z zablokowanymi zbędnymi usługami, które mogłyby nas zdradzić albo na komórce. I tak wracamy do punktu pierwszego…

A może o czymś zapomniałem?

Kliknij Lubię to! i zyskaj dostęp do artykułu

Już lubię! · Nie, dzięki

Komentarze są własnością użytkowników. Zastrzegam sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznam je za nieodpowiednie. Więcej w polityce prywatności.

Uwaga! Blog został przeniesiony na domenę like-a-geek.pl. Zapraszam na porcję nowych wpisów!

Zamknij [x]

Możesz za darmo umieścić ten artykuł na dowolnej stronie, również komercyjnej, w postaci dokładnie takiej jak w ramce poniżej i zachowując aktywne hiperłącza (linki). Licencja artykułu: CC-BY-ND. Licencja nie dotyczy zdjęć w nagłówkach artykułów! Dozwolone jest dodanie stylu do wstępu, stopki, danych autora, zmiana poziomu środtytułów (np. z h2 na h3) i odłączenie wstępu oraz tytułu od reszty.