like a geek

Fabryka Kliknięć Praca w domu

Matura z matematyki

schrödinger equation

CKE opublikowało wymagania i przykładowe zadania z matury z matematyki. Poziom jest koszmarnie niski – z częścią zadań poradziłyby sobie dzieci z podstawówki.

Marcin Kosedowski, foto wburris (CC)

Gazeta.pl pokusiła się o przygotowanie zadań maturalnych z matematyki. Zostały one opracowane na zlecenie serwisu, ale opierają się na standardach z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (część pochodzi bezpośrednio z informatora).

Nie będzie niczego

Szybkie przejrzenie wymagań pokazało, czego na maturze nie ma: granic, pochodnych, obliczania maksimów i minimów funkcji (to w sumie to samo), indukcji, macierzy ani logiki. Ponadto np. dzielenie wielomianów ograniczono do postaci p / (x-a), a trygonometria to tylko jakieś podstawy. Żeby nie było niedomówień, to wszystko dotyczy matury rozszerzonej, a ja szukałem tylko tych rzeczy, które pamiętam z liceum (całek nie szukałem.

Co w takim razie jest? Sprawdzanie gotowych rozwiązań równań, obliczenie miary jednego kąta w trójkącie (znając dwa pozostałe), proste zadania z parametrami itp. Żeby przyszły student politechniki nie poczuł się zagubiony część zadań jest w formie testu.

Podstawa poniżej poziomu

O maturze podstawowej lepiej nie mówić. Losowe zadania z przykładów z CKE: policz kratki (testowe), wskaż równanie prostej równoległej do podanej (testowe), pomnóż dwie liczby (testowe), ile to jest 4% z 8, ile to jest 2*40 – 30 (testowe), podaj liczbę wymierną między 4/9 a 5/9 (dla odmiany otwarte), zadanie typu pociąg wyjechał z A do B z prędkością ileśtam a z B do A z jakąś inną – gdzie się spotkają?

Śmieszy was pytanie o procenty? Polecam to pytanie na forum. I przestaję się dziwić, że Kasia nazywa maturzystów bublami genetycznymi. A ma do czynienia tylko z polskim, a nie tą niemożliwą do zrozumienia  matematyką;).

Witaj politechniko!

Czy mi się tylko wydaje, czy takie zadania robi (robiło) się w podstawówce? Ja rozumiem, że osoby odpowiedzialne za maturę chcą zachęcić ludzi do podjęcia studiów technicznych. Tylko co ma zrobić na analizie osoba, która nie wie, co to granica (że o całkach nie wspomnę, bo to faktycznie nie wszyscy robią)? Albo algebra bez pojęcia o macierzach…

Wiem, że nie powinno mnie obchodzić jak wygląda matura, ale to co przedstawia CKE to kompletna porażka. Nie wiem, jak można aż tak bardzo obniżyć standardy w ciągu kilku lat.

skomentuj

Komentarze są własnością użytkowników. Zastrzegam sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznam je za nieodpowiednie. Więcej w polityce prywatności.

Uwaga! Blog został przeniesiony na domenę like-a-geek.pl. Zapraszam na porcję nowych wpisów!

Zamknij [x]

Możesz za darmo umieścić ten artykuł na dowolnej stronie, również komercyjnej, w postaci dokładnie takiej jak w ramce poniżej i zachowując aktywne hiperłącza (linki). Licencja artykułu: CC-BY-ND. Licencja nie dotyczy zdjęć w nagłówkach artykułów! Dozwolone jest dodanie stylu do wstępu, stopki, danych autora, zmiana poziomu środtytułów (np. z h2 na h3) i odłączenie wstępu oraz tytułu od reszty.